A veszélyes anyagokat és készítményeket, mint pl. a különféle vegyszereket, festékeket, tisztítószereket, festék és tisztító spray-ket megfelelő módon kell tárolni.
A veszélyes anyag tárolót az alábbiaknak megfelelően kell kialakítani:
– Zárható, elkerített, járműközlekedéstől védett helyen.
– Nem éghető, jól szellőző.
– A tároló felületek sima, megfelelő teherbírásúak.
– Tegye lehetővé az üres és teli edényzetek elkülönített tárolását.
– Legyen ellátva a tárolt anyagokra vonatkozó biztonsági és figyelmeztető jelekkel.
– A vegyi anyagok biztonsági adatlapjait nyomtatva a felhasználás helyén kell tárolni!
– A veszélyes anyagokat fajtánként elkülönítve, átlátható módon kell tárolni.
– Az üres és teli edényzeteket egymástól elkülönítve szükséges elhelyezni.
– A tároló közelében legalább egy tűzoltó készüléket javasolt készenlétben tartani.
– A kiömlő veszélyes anyag felitatására abszorbens anyagot kell rendszeresíteni.
– A veszélyes anyagokat úgy kell tárolni és kezelni, hogy azok ne szennyezzék a környezetüket.
Éghető folyadékok és gázok tárolása (2020. január 22-től).
OTSZ. 232.§ (1-9) Fokozottan tűz – vagy robbanásveszélyes osztályú aeroszol és folyadék pinceszinten, padlástérben, menekülési útvonalon nem tárolható.
Éghető folyadék csak a folyadék hatásának ellenálló, a folyadékra gyújtási veszélyt nem jelentő, jól zárható edényben tárolható.
A sérülékeny edények gyűjtőcsomagolásának vagy védőburkolásának sérülés (törés, felszakadás) ellen védelmet kell nyújtania.
Az edények csak kiöntőnyílásukkal felfelé, lezárt állapotban tárolhatók és szállíthatók. Kiürített, de ki nem tisztított edények tárolására és szállítására a megtöltöttekre vonatkozó előírások irányadók. A tárolható anyagmennyiség a tárolóedények űrtartalmának összesített értékét jelenti.
4-nél több parkoló állásos gépkocsitároló helyiségében legalább 1 db szóró eszközt és legalább 0,05 m³ mennyiségű felitató anyagot kell hozzáférhető helyen tartani.
Személyszállító felvonó éghető folyadék szállítására legfeljebb 20 liter mennyiségig és legfeljebb 1 személy kíséretében használható.
Tárolás lakásban és garázsban:
OTSZ 233. § (1) Többlakásos épületben lévő lakásban legfeljebb 10 liter fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó folyadék, valamint aeroszol és legfeljebb 30 liter mérsékelten tűzveszélyes osztályba tartozó folyadék tárolható.
(2) Önálló, egylakásos lakóépületben legfeljebb 20 liter fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó folyadék valamint aeroszol és legfeljebb 60 liter mérsékelten tűzveszélyes osztályba tartozó folyadék tárolható.
(3) Lakóépülethez, lakórendeltetésű épületrészhez tartozó gépkocsitároló-helyiségben a gépkocsikba épített üzemanyagtartályon kívül
a) parkolóállásonként és
b) tárolóhelyiségenként
legfeljebb 5 liter, a gépkocsi vagy más robbanómotoros gép üzemeltetéséhez és a háztartásban használatos éghető folyadék tárolható.
(4) A (3) bekezdésben foglaltaktól eltérő gépjárműtároló helyiségben vagy tárolóhelyen éghető folyadék, éghető gáz – a gépjárműbe épített üzemanyagtartály kivételével – nem tárolható.
OTSZ 235.§ (2) Az (1) bekezdés szerinti anyagok maximális tárolási mennyisége fém szekrényben 20 liter,
– robbanásgátló szekrényben 50 liter,
– folyadéktárolásra alkalmas tűzálló szekrényben 60 liter tárolható.
(MSZ 9905:1983- Robbanásgátló szekrény; MSZ EN 14470-1:2004 Gyúlékony folyadékok biztonsági tárolószekrénye.)
OTSZ 232. § (7)A 20 litert meghaladó mennyiségű fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályú folyadék egy helyiségen belüli tárolása esetén legalább 1 db szóró eszközt, továbbá:
– legfeljebb 1 liter űrtartalmú tárolóedény alkalmazásánál legalább 0,02 m³ (pl.: 20 liter homok) mennyiségű felitató anyagot,
– 1 litert meghaladó űrtartalmú tárolóedény alkalmazásánál legalább 0,05 m³ (pl.: 50 liter homok) mennyiségű felitató anyagot kell a tárolás helyétől legfeljebb 15 méter távolságra tartani.
OTSZ 235.§ (1) Kereskedelminek nem minősülő közösségi rendeltetés esetén csak a rendeltetésnek megfelelő tevékenységhez szükséges, legfeljebb az alábbi táblázat szerint meghatározott mennyiségű fokozottan tűz – vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó folyadék és aeroszol tárolható.
Közösségi rendeltetés esetén:
OTSZ 17. melléklet 2. táblázat
Nem tárolásra tervezett helyiségben maximálisan tárolható fokozottan tűz-vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó folyadékok és aeroszolok tárolása:
A szekrényeken kívül legfeljebb 5 liter anyagmennyiség tárolható helyiségenként.
Tárolás kereskedelmi egység területén:
OTSZ. 234. § (1) Kereskedelmi egység területén a 17. mellékletben foglalt 1. táblázat szerinti mennyiségű, bontatlan csomagolású fokozottan tűz-vagy robbanásveszélyes osztályú folyadék és aeroszol tárolható, forgalmazható.
(3) Pinceszinti kereskedelmi rendeltetésű helyiségben fokozottan tűz-vagy robbanásveszélyes osztályú folyadék és aeroszol nem tárolható és nem forgalmazható.
Ha a munkavállalók a robbanásveszélyes osztályba sorolt anyagoknak bármely időpontban 300 kg tömegmennyiséget meghaladó mennyiségű tárolását vagy 100 kg tömegmennyiséget meghaladó mennyiségű ipari vagy szolgáltatás körébe tartozó feldolgozását, technológiai felhasználását végzik, akkor a vonatkozó rendeletben (45/2011. (XII.7.) BM r. 1. sz. melléklet) meghatározott munkakörökben foglalkoztatott, tevékenységet végző munkavállalónak és aki munkáját közvetlenül irányítja tűzvédelmi szakvizsgával kell rendelkezniük.
Mielőtt robbanásgátló szekrényeket, folyadéktárolásra alkalmas tűzálló szekrényeket vásárolunk, érdemes szakemberrel egyeztetni, hogy egyáltalán a tárolni kívánt anyag valóban fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályú OTSZ 9.§ anyagok tűzveszélyességi osztálya: