A nyári hónapokban gyakran előfordul, hogy méh vagy darázscsípés éri a munkavállalót. Rosszabb esetben akár súlyos allergiás reakció (anafilaxia) is bekövetkezhet. Mit tehetünk, ha a csípés megtörtént, illetve hogyan előzzük meg.
„A méh vagy darázscsípés helyén kialakuló piros, fájdalmas duzzanat nagyon kellemetlen, leggyakrabban azonban veszélytelen. Fontos tudni ugyanakkor, hogy ha a rovarcsípést követő két napon belül a távolabbi bőrfelületen kiütések jelentkeznek, illetve légzési, keringési zavar és hasi panaszok lépnek fel, szakorvoshoz kell fordulni, mert ezek allergiás reakcióra utalnak. Legrosszabb esetben a csípés fél órán belül akár anafilaxiás sokkot is okozhat, ami azonnali sürgősségi ellátást igényel – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika allergológus szakorvosa.
A rovarcsípésekkel méreganyag kerül a szervezetbe, ez pedig minden esetben kisebb-nagyobb helyi reakciót, akut gyulladást vált ki, ami gyerekek esetében még látványosabb lehet. Ha azonban az a csípés helyével egybefüggő területen jelentkezik, függetlenül attól, hogy milyen ijesztően néz ki vagy mennyire tartós, nem ad okot aggodalomra. Például ha valaki darázsba vagy méhbe lép, majd megdagad akár az egész lába, más tünete azonban nincs, akkor is mindössze tüneti kezelést igényel, kivizsgálást azonban nem. Ilyenkor antihisztamin tartalmú, viszketéscsillapító és gyulladáscsökkentő kenőcsök használatát, a bőrfelület hűtését, illetve ha végtagról van szó, annak felpolcolását javasolja az allergológus.
Veszélyt jelent viszont, ha valaki véletlenül lenyeli a darazsat vagy a méhet. A szájban, garatban kialakuló duzzanat ugyanis elzárhatja a felső légutakat és légzési nehézséget, akár fulladást okozhat. Ilyen esetben nincs idő mérlegelni: azonnal ki kell hívni a mentőt.
Szintén tragédiát okozhat, ha a csípést követő 30 percen belül életveszélyes, egész szervezetet érintő allergiás reakció, anafilaxia jelentkezik. Ilyenkor súlyos hasi görcs, hasmenés, hányás, testszerte megjelenő csalánkiütés, sápadtság, nyelési zavar, szédülés, ájulásérzés, szájban vagy szemben jelentkező duzzanat, köhögés, torokszorító érzés, sípoló vagy nehézlégzés, de akár eszméletvesztés is előfordulhat. Ez azonnali sürgősségi ellátást igényel: be kell adni a combizomba a betegnél lévő életmentő adrenalin injekciót (ha már tud az allergiájáról, általában magánál hordja), és azonnal mentőt kell hívni. Életveszélyes anafilaxiát egyébként hazánkban csak a méh és a darázs mérge okozhat, a többi rovar csípése csak jórészt ártalmatlan, helyi reakciót vált ki.”
dr Mezei Györgyi: Méh és darázscsípés: veszélytelen vagy halálos (2015), Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika (http://semmelweis.hu/mediasarok/2015/08/03/meh-es-darazscsipes-veszelytelen-vagy-halalos/)
A munkavállaló teendői:
– Ha a munkába lépő munkavállaló tudja magáról, hogy allergiás a méh-vagy darázscsípésre, és a munkahelyén olyan helyen, illetve olyan tevékenységet kell végeznie ahol fokozottabban van kitéve a veszélynek, fontos a védekezés az anafilaxiás sokkal szemben.
Az allergiás reakció megelőzését, csökkentését szolgáló gyógyszer, illetve injekció hiányában ne kezdje meg a munkavégzést!
Akik tisztában vannak allergiájukkal, orvosi receptre kiváltható adrenalin (epinefrin) önbelövő injekcóval kell hogy rendelkezzenek, melyet a méh/darázscsípés után azonnal használva a szakszerű segítség megérkezéséig megelőzhető a súlyosabb, akár végzetes tünetek kialakulása.
A munkáltató feladatai:
– A munkáltatónak ismernie kell annak a munkafázisnak a kockázatát, amivel a dolgozóját megbízza.
– A munkáltatónak a munkavédelmi oktatás keretében a – foglalkozás-eüi. szolgálat felvilágosítása és tanácsai alapján – fel kell hívni a munkavállalók figyelmét a méh/darázsszúrás veszélyeire és a szükséges megelőző intézkedésekre.
– A tevékenysékekre vonatkozóan kockázatértékeléssel kell rendelkeznie, melynek készítésébe a munkavédelmi szakembert és foglalkozás-egészségügyi orvost is be kell vonnia! A kockázatértékelésnek a munkavállalók által végzendő munkafolyamatokra is ki kell terjednie, a munkavégzésből származó egészségkárosító kockázatokra, a rovartámadás veszélyeire.
– Meg kell határozni az ellenük való védekezés módját, fel kell tárni azokat az élőhelyeket ahol méh/darázs általi támadás lehetséges.
pl: A munkavállalókat előzesetesen tájékoztatni kell, hogy indokolatlanul ne bolygassák a növényzetet, így a darazsakat, méheket sem.
-
Ne nyúljanak fa, – szikla, vagy mesterséges üregekbe!
- Ha megjelenik egy-egy rovar a közelben, igyekezzenek nyugalmukat megőrizni, a hadonászás csak ingerli a rovarokat.
- A munkát végző emberekkel meg kell értetni, hogy akármennyire is banálisnak tűnik egy méh vagy darázs szúrása, ezt komolyan kell venni!
- Különösen veszélyes lehet a fejet érő csípés, a szájüreg, garat csípése, mely allergia nélkül is végzetes körülményekkel járhat a hirtelen fellépő erős duzzanat miatt!
- Nyári melegben óvakodni kell az édes folyadékok üvegből, fémdobozból történő fogyasztásától. Ha van rá lehetőség, ezeket az italokat zárt térben kell elfogyasztani!
- Nem szabad a sérültet magára hagyni, még ha rögtön életveszélyes tünetek nem is jelentkeznek nála!
- Gépjárműbe történő beszállás előtt ellenőrizni kell, hogy nincs-e a kocsitérben méh vagy darázs.
- A munkaterületeken indokolt kerülni az egyedül végzett munkát, hogy időben felismerésre kerüljön az esetleges rosszullét.
- Ha valaki tudja magáról, hogy érzékeny a méh vagy darázscsípésre, vigye magával az allergiás reakció megelőzését/csökkentését szolgáló gyógyszerét, illetve injekciót. Ennek hiányában ne kezdje meg a munkavégzést!
- A munkavállalók hordjanak zárt ruházatot és zárt cipőt. Az élénk színű ruhák – mint a sárga, piros – viselése nem javasolt.
220630_TIM-MVIF_meh-darazscsipes
Felhasznált irodalom: Mohácsi Mátyás Lajosné: Halálos méh és darázscsípések. Munkavédelem és Biztonságtechnika. XXIX. évfolyam, 2017. 1. szám, 31-35.
A TIM Munkavédelmi Irányítási Főosztályának figyelemfelhívása