Időszakos villamos felülvizsgálat, érintésvédelem, villámvédelem
Jó ha tudja, hogy kötelező időszakos villamos vagy villámvédelmi felülvizsgálat hiánya, minimum 100.000 Ft/ rendszer bírsággal sújtható a 259/2011. (XII. 7.) Korm. rendelet alapján.
A felülvizsgálat során feltárt tűzveszélyes, vagy soron kívüli javítandó jelzéssel ellátott hibák igazolt megszüntetésének hiánya minimum 50.000 Ft/rendszer bírsággal sújtható a 259/2011. (XII.7.) Korm. rendelet alapján.
Mikor kell felülvizsgálni?
1.Munkavédelmi szempontból: – a 10/2016. (IV.05.) NGM rendelet a munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről alapján:
Ellenőrző felülvizsgálatot az üzemeltetés megkezdését megelőzően, valamint az érintésvédelem bővítése, átalakítása és javítása után a szerelés befejező műveleteként kell elvégezni szabványossági felülvizsgálattal.
Az időszakos ellenőrző felülvizsgálatot legalább a következő gyakorisággal kell elvégezni:
– áram-védőkapcsolón havonta szerelői ellenőrzéssel;
– kéziszerszámokon (kézi fúrógép, hőlégfúvó, sarokcsiszoló stb.) és hordozható biztonsági transzformátorokon évenként szerelői ellenőrzéssel;
– egyéb villamos berendezéseken 3 évenként szabványossági felülvizsgálattal
– a Kommunális- és Lakóépületek Érintésvédelmi Szabályzatáról (KLÉSZ) szóló 8/1981. (XII. 27.) IpM rendelet alkalmazási körébe tartozó villamos berendezéseken 6 évenként szerelői ellenőrzéssel;
2. Tűzvédelmi szempontból: 2020. január 22-től – az 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról 130. A kisfeszültségű erősáramú villamos berendezések időszakos tűzvédelmi felülvizsgálata alapján:
A villamos berendezés használatbavételét követően, a berendezés üzemeltetője, ha jogszabály másként nem rendelkezik:
– 300 kilogrammnál vagy 300 liternél nagyobb mennyiségű fokozottan tűz-vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag gyártására, feldolgozására, tárolására, felhasználására szolgáló helyiség vagy szabadtér esetén legalább 3 évenként,
– egyéb esetben legalább 6 évenként a villamos berendezés tűzvédelmi felülvizsgálatát elvégezteti, és a tapasztalt hiányosságokat a minősítő iratban meghatározott határnapig megszüntetteti, melynek tényét hitelt érdemlő módon igazolja.
277.§ (4) A villamos berendezések tűzvédelmi felülvizsgálata, a berendezés minősítése a létesítéskor érvényes vonatkozó műszaki követelmény szerint történik.
A tűzvédelmi felülvizsgálat szempontjából a naptári napot kell figyelembe venni.
Villámvédelem felülvizsgálata:
280. § (1) A nem norma szerinti meglévő villámvédelem időszakos felülvizsgálatát a létesítéskor érvényben lévő vonatkozó műszaki követelménynek megfelelően kell végezni.
(2) A nem norma szerinti meglévő villámvédelmi berendezést, ha jogszabály másként nem rendelkezik, tűzvédelmi szempontból:
a) a 300 kg vagy 300 l mennyiségnél több fokozottan tűz-vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag gyártására, feldolgozására, tárolására szolgáló helyiséget tartalmazó, ipari vagy tárolási alaprendeltetésű építmény vagy szabadtér esetén legalább 3 évenként,
b) egyéb esetben legalább 6 évenként,
felül kell vizsgáltatni és a tapasztalt hiányosságokat a minősítő iratban meghatározott határnapig meg kell szüntetni, melynek tényét hitelt érdemlő módon igazolni kell.
(2) A villámvédelmi felülvizsgálat szempontjából a naptári napot kell figyelembe venni.
281. § (1) A norma szerinti villámvédelemről szóló műszaki követelmény hatálya alá tartozó villámvédelemmel ellátott építmények, szabadterek esetében a villámvédelem felülvizsgálatát
a) a létesítés során, a később eltakarásra kerülő részek eltakarása előtt,
b) a létesítést követően az átadás előtt,
c) az LPS I és LPS II fokozat esetén legalább 3 évenként,
d) a c) pont alá nem tartozó egyéb esetben legalább 6 évenként, és,
e) a villámvédelem vagy az építmény átalakítását, bővítését és a vonatkozó műszaki követelményben foglalt különleges eseményt követően kell elvégezni.
A norma szerinti villámvédelmet az MSZ EN 62305 szabvány szerint kell felülvizsgálni.