A munkavédelmi hatóság felügyelője jogosult a dolgozókat a munkavégzés alól felfüggeszteni, és bírságot szabhat ki a 273/2011. (XII. 20.) Korm. rendelet a munkavédelmi bírság mértékére és kiszabására vonatkozó részletes szabályokról alapján, ha a munkavégzéshez nem használnak a munkavállalók egyéni védőeszközt!
Mikor történhet ez meg?* Például: munkavállaló egészségét, testi épségét közvetlenül fenyegető veszély esetén, vagy határértéket meghaladó expozícióban dolgoznak a munkavállalók, vagy rákkeltő, mutagén, teratogén hatású veszély előfordulásakor stb.
Az 1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről (Mvt.)42.§ b) alapján a veszélyforrások ellen védelmet nyújtó egyéni védőeszközöket meg kell határozni, azokkal a munkavállalókat el kell látni, használatukra ki kell oktatni és használatukat meg kell követelni.
Az (Mvt.) 56. § Az egyéni védőeszköz juttatásának belső rendjét a munkáltató írásban határozza meg. E feladat ellátása munkabiztonsági és munka-egészségügyi szaktevékenységnek minősül.
Az egyéni védőeszköz működését, használatát felfüggesztheti a munkavédelmi felügyelő, ha az nem rendelkezik EK-megfelelőségi nyilatkozattal, illetve EK-típustanúsítvánnyal, és (a munkavállaló által értett nyelvű használati útmutatóval) a 18/2008. (XII.3) SZMM rendelet az egyéni védőeszközök követelményeiről és megfelelőségének tanúsításáról alapján.
Egyéni védőeszköz átadás-átvételi lap:
egyéni védőeszköz átadás-átvételi lap minta
Azt, hogy milyen típusú veszélyek (fizikai, vegyi, biológiai), és hogy melyik testrész, érzékszerv (pl.: fej, szem, kéz, bőr) védelmére milyen egyéni védőeszköz szükséges a
65/1999. (XII. 22.) EüM rendelet a munkavállalók munkahelyen történő egyéni védőeszköz használatának minimális biztonsági és egészségvédelmi követelményeiről című rendeletben találjuk!
Ahol biztos, hogy szükség lesz egyéni védőeszközre (vasút, gépjárműjavítás, hajózás) a 17/1993. (VII. 1.) KHVM rendelet az egyes veszélyes tevékenységek biztonsági követelményeiről szóló szabályzatok kiadásáról alapján.
Milyen veszélyforrások ellen kell egyéni védőeszköz?
Pl.: zajexpozicíó; 66/2005. (XII.22.) EüM rendelet a a munkavállalókat érő zajexpozícióra vonatkozó minimális egészségi és biztonsági követelményekről,
rezgésexpozíció; 22/2005. (VI.24.) EüM rendelet a a rezgésexpozíciónak kitett munkavállalókra vonatkozó minimális egészségi és munkabiztonsági követelményekről,
rákkeltő anyag; 26/2000. (IX. 30.) EüM rendelet a foglalkozási eredetű rákkeltő anyagok elleni védekezésről és az általuk okozott egészségkárosodások megelőzéséről,
stb.
* -A felsorolás nem teljes körű, csak tájékoztató jellegű!
Ne legyen gyógyíthatatlan..
Forrás: http://www.napofilm.net/en/napos-films/multimedia-film-episodes-listing-view?filmid=napo-006-stop-that-noise