Melyek a biológiai tényezők?
A biológiai tényezők: a mikroorganizmusok – beleértve a genetikailag módosított mikroorganizmusokat -, a sejttenyészetek és emberi belső élősdiek (paraziták), amelyek fertőzést, allergiát vagy mérgezést okozhatnak.
Mikroorganizmusok: baktériumok, vírusok, gombák.
Hol fordulhatnak elő ezek a kockázatok?
1. Élelmiszer-előállító létesítményekben végzett munkák.
2. Mezőgazdasági munkák.
3. Olyan munkatevékenységek, amelyek állatokkal, állatok tetemeivel, illetve állati eredetű termékekkel való érintkezéssel járnak (pl. ún. állati fehérje feldolgozás).
4. Az egészségügyi és szociális ellátásban végzett munkák, beleértve az elkülönítő, valamint a kórbonctani részlegeket.
5. A klinikai, állatorvosi diagnosztikai laboratóriumokban végzett munkák.
6. A hulladék megsemmisítő, ártalmatlanító létesítményekben végzett munkák.
7. A szennyvíztisztító berendezésekben, járható szelvényű szennyvízelvezető művekben végzett munkák.
A biológiai tényezők a fertőzés kockázatának szintjétől függően négy csoportba sorolhatók:
1. csoport: az a biológiai tényező, amely nem képes emberi megbetegedést okozni,
2. csoport: az a biológiai tényező, amely képes emberi megbetegedést okozni, ezért veszélyt jelenthet a munkavállaló számára, de elterjedése az emberi közösségben nem valószínű, az általa kiváltott betegség többnyire eredményesen megelőzhető, vagy a kezelése hatásos,
3. csoport: az a biológiai tényező, amely súlyos emberi megbetegedést képes okozni, ezért komoly veszélyt jelenthet a munkavállaló számára, szétterjedésének kockázata az emberi közösségben fennállhat, de általában eredményesen megelőzhető, vagy a kezelése hatásos,
4. csoport: az a biológiai tényező, amely súlyos emberi megbetegedést okoz, ezért komoly veszélyt jelent a munkavállaló számára, az emberi közösségben való szétterjedésének nagy a kockázata, általában nem előzhető meg, vagy nem kezelhető hatásosan.
A csoportba sorolás alapján kell a munkáltatónak védelmi intézkedéseket tenni pl: – kockázatnak kitett munkavállalók jegyzéke, higiénés és egyéni védelem biztosítása – bejelentés a munkavédelmi felügyelőségnek, orvosi felügyelet, védőoltások biztosítása,- munkavállalók tájékoztatása és képzése, stb.
Kockázatok meghatározása és becslése:
A különböző csoportokba tartozó biológiai tényezők együttes expozíciójával járó tevékenységnél a kockázatot minden jelen lévő biológiai tényezőre meg kell becsülni.
A kockázat becslését évente, továbbá minden olyan esetben meg kell ismételni, amikor a körülmények megváltozása a munkavállaló biológiai tényezőkkel történő expozícióját befolyásolhatja:
Például:
– új biológiai tényező megjelenése;
– a foglalkozási, illetve a foglalkozással összefüggésbe hozható megbetegedésekre vonatkozó információk;
– baleset;
– a munkavállaló munkahelyi tevékenységéből adódó lehetséges allergizáló és toxikus hatások;
– a munkavállaló tényleges foglalkozási, illetve foglalkozással összefüggésbe hozható megbetegedései.
Kapcsolódó jogszabály: